Svenska 15-åringars kunskaper fortsätter att försämras. Pisa-undersökningen 2025 visar de sämsta svenska resultaten i läsförståelse och matematik hittills. 31 procent av eleverna når inte upp till grundläggande nivå i läsförståelse och i matematik är siffran 34 procent.
Det betyder att ungefär var tredje svensk 15-åring inte når den nivå som OECD definierar som grundläggande i två av skolans viktigaste områden.
Det borde vara en av de stora politiska frågorna just nu. Ändå har skolan fått förvånansvärt lite utrymme i valrörelsen. När partiledarna möts diskuteras kriminalitet, arbetslöshet, integration och ekonomi. Det är viktigt, men var är diskussionen om skolan?
Vi på Aktiv Skola har ställt den frågan tidigare under valrörelsen. Med det nya Pisa-resultatet finns det ännu större anledning att ställa den igen.
Hur kan så många elever halka efter?
I läsförståelse får Sverige 466 poäng i Pisa 2025, en nedgång med 21 poäng jämfört med 2022. I matematik sjunker resultatet med 18 poäng till 464. Sverige är inte ensamt om utvecklingen. Resultaten sjunker i många OECD-länder och Sverige ligger fortfarande ungefär på OECD-genomsnittet.
Men det förändrar inte situationen för de svenska elever som riskerar att gå genom nästan hela grundskolan utan tillräckliga kunskaper i att läsa och räkna.
När en elev är 15 år har hen tillbringat en stor del av sitt liv i skolan. Om ungefär var tredje elev då inte når grundläggande nivå behöver vi fråga oss vad som har hänt på vägen. När började eleven halka efter? När upptäcktes problemen? Vilket stöd sattes in?
Det är en av anledningarna till att vi på Aktiv Skola vill se en nivåanpassad grundskola. Barn utvecklas olika snabbt och behöver olika mycket tid och stöd. Vi vill lägga större fokus på svenska och matematik under de första skolåren och använda kunskapskontroller för att tidigt upptäcka elever som behöver mer hjälp.
Det viktiga kan inte bara vara att alla barn tar sig vidare till nästa årskurs. Det viktiga måste vara att de faktiskt har fått med sig kunskaperna de behöver.
Kunskapen måste stå i centrum
Pisa-resultatet har ingen enkel förklaring och det finns heller ingen enskild åtgärd som kommer att lösa problemen. Men resultaten visar att vi måste våga diskutera hur svensk skola fungerar.
För oss handlar det bland annat om att läraren behöver få en tydligare roll som kunskapsledare i klassrummet. Vi vill se mer strukturerad och lärarledd undervisning där läroböcker, genomgångar, repetition och faktakunskaper får ta större plats.
Samtidigt kan ansvaret inte läggas på lärarna eller enskilda skolor. Det här kräver politiska beslut och ett långsiktigt ansvar för svensk skola. Därför vill Aktiv Skola också att staten återtar ansvaret för skolans kärnuppdrag. Elevers möjligheter till en bra utbildning ska inte avgöras av vilken kommun de råkar växa upp i.
Skolan måste bli en större valfråga
Vi befinner oss i slutspurten av en valrörelse. Politikerna diskuterar hur Sverige ska minska kriminaliteten, få fler människor i arbete och bryta utanförskapet.
Men många av lösningarna börjar långt tidigare.
De börjar i skolan.
När ett barn lär sig läsa. När en elev som halkar efter får hjälp i tid. När en lärare får möjlighet att fokusera på undervisningen. Och när en ung människa lämnar grundskolan med kunskaper, gymnasiebehörighet och möjlighet att forma sin egen framtid.
Vi har tidigare frågat varför skolan får så lite utrymme i de politiska debatterna. Pisa 2025 ger oss ännu större anledning att göra det.
När ungefär var tredje svensk 15-åring inte når grundläggande nivå i läsförståelse och matematik borde skolan inte vara en sidofråga i valrörelsen.
Den borde vara en av de allra viktigaste.