Varför väntar vi tills det är för sent?

Aktiv SkolaPolitikSkolfrågor Publicerad 10 juni 2026

Varje år möter vi berättelser om elever som kämpar sig igenom skolan utan att få det stöd de behöver. För många börjar problemen tidigt, ofta redan i lågstadiet, men insatserna kommer först flera år senare.

Vi på Stiftelsen Aktiv Skola menar att detta måste förändras.

Läsförmågan är grunden för allt lärande. Kan ett barn inte läsa och förstå texter på en tillräcklig nivå blir nästan alla skolans ämnen svårare. Svenska, matematik, NO, SO, allt bygger på att eleven kan ta till sig information, förstå instruktioner och uttrycka sina kunskaper.

Därför vill vi se betydligt större resurser i de tidiga skolåren. Elever som inte utvecklar sin läs- och skrivförmåga som förväntat ska få stöd direkt i årskurs 1. Problemen ska inte upptäckas i högstadiet, de ska förebyggas i lågstadiet.

Vi förespråkar en nivåanpassad grundskola. Det innebär att fokus flyttas från hur många år en elev har gått i skolan till vilka kunskaper eleven faktiskt har med sig. Målet är inte att straffa eller peka ut någon. Tvärtom handlar det om att ge varje barn bästa möjliga förutsättningar att lyckas.

I dag ser vi alltför ofta elever som går vidare år efter år trots att de saknar viktiga grundkunskaper. Av omtanke vill vi undvika att barn behöver gå om en årskurs. Men frågan är om vi verkligen hjälper dem genom att låta dem fortsätta utan de kunskaper som nästa årskurs bygger på.

När kunskapsluckorna växer blir det svårare att komma i kapp. Många elever tappar självförtroendet, motivationen och till slut tron på deras egen förmåga. När stora stödinsatser sätts in först i högstadiet har eleven i många fall redan kämpat i flera år.

Vi behöver våga tänka nytt.

Varför måste grundskolan vara exakt lika lång för alla? Det viktigaste borde inte vara hur många år en elev har gått i skolan, utan att eleven lämnar grundskolan med de kunskaper som krävs för att lyckas vidare i livet.

Vissa elever kanske behöver tio år i grundskolan. Andra elva. Några kanske klarar sig snabbare. Det viktiga är att varje elev får rätt stöd i rätt tid och lämnar skolan med en stabil kunskapsgrund.

Vår slutsats är enkel:

Rätt resurser i rätt tid. Tidiga insatser i stället för sena räddningsförsök. Prioritera kunskapsutveckling högre än antalet år i skolan.

Om vi vill se andra resultat i framtiden måste vi våga göra saker annorlunda idag.

Dela gärna detta innehåll i dina sociala kanaler

Fler nyheter om skolfrågor

Aktiv Skola
Politik
Skolfrågor
Äntligen pratar politikerna om skolan – men varför först nu?

Skolan fick äntligen ta plats när partiledarna möttes i TV4:s debatt under torsdagskvällen. Läsförståelse, matematik, skärmar, böcker, resurser, studiero, lärare och stöd till elever var några av frågorna som diskuterades. Det välkomnar vi på Aktiv Skola. Men samtidigt är det svårt att inte ställa frågan: Varför först nu?

Läs mer
Aktiv Skola
Politik
Skolfrågor
Historiskt svagt Pisa-resultat – ändå pratar vi knappt om skolan

Svenska 15-åringars kunskaper fortsätter att försämras. Pisa-undersökningen 2025 visar de sämsta svenska resultaten i läsförståelse och matematik hittills. 31 procent av eleverna når inte upp till grundläggande nivå i läsförståelse och i matematik är siffran 34 procent.

Läs mer
Aktiv Skola
Politik
Skolfrågor
Partiledarna debatterade Sveriges framtid – vart tog skolan vägen?

I går möttes Sveriges partiledare i en partiledardebatt arrangerad av Expressen och Dagens Industri. Ekonomi, tillväxt och Sveriges framtid stod i centrum. Viktiga frågor. Självklart. Men när Sveriges framtid diskuteras saknar vi på Aktiv Skola en fråga som borde ha en självklar plats i debatten:Skolan.

Läs mer
Aktiv Skola
Skolfrågor
Barn läser mindre i skolan – det måste tas på största allvar

En ny rapport som Sveriges Radio uppmärksammar visar att svenska barn läser mindre i skolan än tidigare.

Läs mer

Sociala Medier

Följ gärna Aktiv skola i sociala medier!