Lise Tamm tar upp om hennes arbete med att bekämpa sexköp, sexuella övergrepp mot barn samt gängkriminalitet och krigsbrott. I 10 år har hon varit chef för den Internationella åklagarkammaren, i dag Riksenheten mot internationell och organiserad brottslighet. Idag är Lise åklagare vid Internationella brottmålsdomstolen ICC i Haag.
Frågor och svar om grooming
Fler nyheter om grooming
Vi på Aktiv Skola har arbetat med frågan om grooming under många år, men då med en annan betydelse. ”Grooming”har länge använts för att beskriva när en vuxen söker kontakt med ett barn i sexuellt syfte. Det kan handla om att förövaren bygger upp ett förtroende, ger barnet uppmärksamhet och stegvis flyttar gränserna för att senare kunna utnyttja barnet.
Läs merEtt meddelande. En ny kontakt. Någon som verkar vara jämnårig och vill lära känna dig. Det kan vara början på något betydligt allvarligare. SVT rapporterar om hur så kallad sextortion, sexuell utpressning, riktad mot barn ökar.
Läs mer20 miljoner barn mellan 12 och 17 år uppskattas ha utsatts för sexuella övergrepp online under ett enda år. Det motsvarar nästan vart femte internetanvändande barn i de 21 länder som ingår i en ny omfattande rapport från UNICEF.
Läs merNär 13-åriga Linn tar sitt liv i Kumla 2013 tror polisen att det handlar om nätmobbning. Men bakom skärmen döljer sig en vuxen man – och över tjugo utsatta flickor.
Läs merUtbildningsmaterial om grooming
Handbok om grooming 2026 Läs mer
I Think I Have A Crush On You – A film about Grooming Läs mer
Jag tror jag är lite kär i dig – Diskussionsunderlag Läs mer
Jag tror jag är lite kär i dig – En film om grooming Läs mer
Nätsmart – Diskussionsunderlag för barn Läs mer















