Flickor som tvångsomhändertas skuldbeläggs oftare än killar när de utsätts av sexuella övergrepp.

Aktiv SkolaFöräldrarGrooming Publicerad 13 mars 2023

En granskning av ekot visar att man oftare skuldbelägger sexuellt utsatta flickor än pojkar i domar om tvångsvård. Bland flickor sker det i var tredje dom, medan det sker i var sextonde dom för pojkar.

Enligt Maria Vogel, forskare på Stockholms universitet, finns det en risk att man lägger skulden på flickorna när de själva har blivit utsatta för sexuella övergrepp. Hon fortsätter också beskriva problemet med att det finns en tydlig aspekt när det kommer till de olika domarna att flickornas sexuella beteende eller utsatthet samt risktagande syns i många domar medan denna aspekt är mycket ovanligare bland pojkar.

”Ella” var en av de som blev tvångsomhändertagen vid ung ålder när hon blev utsatt för sexuellt övergrepp. I hennes dom kunde man läsa ”Genom sitt beteende” samt ”Låtit sig utsättas för sexuella övergrepp”.

Läs mer här

 

Dela gärna detta innehåll i dina sociala kanaler

Fler nyheter om grooming

Aktiv Skola
Grooming
Grooming används för att beskriva gängrekrytering – men vad betyder ordet egentligen?

Vi på Aktiv Skola har arbetat med frågan om grooming under många år, men då med en annan betydelse. ”Grooming”har länge använts för att beskriva när en vuxen söker kontakt med ett barn i sexuellt syfte. Det kan handla om att förövaren bygger upp ett förtroende, ger barnet uppmärksamhet och stegvis flyttar gränserna för att senare kunna utnyttja barnet.

Läs mer
Aktiv Skola
Grooming
Sextortion ökar – barn pressas på nakenbilder och pengar.

Ett meddelande. En ny kontakt. Någon som verkar vara jämnårig och vill lära känna dig. Det kan vara början på något betydligt allvarligare. SVT rapporterar om hur så kallad sextortion, sexuell utpressning, riktad mot barn ökar.

Läs mer
Aktiv Skola
Grooming
Ny rapport från UNICEF: Vart femte barn är utsatt för sexuella övergrepp online

20 miljoner barn mellan 12 och 17 år uppskattas ha utsatts för sexuella övergrepp online under ett enda år. Det motsvarar nästan vart femte internetanvändande barn i de 21 länder som ingår i en ny omfattande rapport från UNICEF.

Läs mer
Aktiv Skola
Grooming
Kumlafallet

När 13-åriga Linn tar sitt liv i Kumla 2013 tror polisen att det handlar om nätmobbning. Men bakom skärmen döljer sig en vuxen man – och över tjugo utsatta flickor.

Läs mer

Utbildningsmaterial om grooming

Nyhetsbrev