Podd – Tjejerna hotades av nätpedofilen: P3 KRIM

Aktiv SkolaFöräldrarGrooming Publicerad 12 april 2023

Lyssna på P3 KRIMs avsnitt ”Tjejerna hotades av nätpedofilen”.

Hilda och Mira som heter något annat egentligen träder nu fram och berättar om övergreppen. Tack vare dessa tjejer kunde nätpedofilen från Malmö bli åtalad för att senare få sin dom. Lyssna på avsnitten från P3 KRIM om nätpedofilen från Malmö!

 

Dela gärna detta innehåll i dina sociala kanaler

Fler nyheter om grooming

Aktiv Skola
Grooming
Ny rapport från UNICEF: Vart femte barn är utsatt för sexuella övergrepp online

20 miljoner barn mellan 12 och 17 år uppskattas ha utsatts för sexuella övergrepp online under ett enda år. Det motsvarar nästan vart femte internetanvändande barn i de 21 länder som ingår i en ny omfattande rapport från UNICEF.

Läs mer
Aktiv Skola
Grooming
Kumlafallet

När 13-åriga Linn tar sitt liv i Kumla 2013 tror polisen att det handlar om nätmobbning. Men bakom skärmen döljer sig en vuxen man – och över tjugo utsatta flickor.

Läs mer
Aktiv Skola
Grooming
Vad är sextortion – och varför måste vi prata om det?

Vi har under de senaste dagarna sett flera uppmärksammade inslag i media om hur grooming förekommer i onlinespel och hur de olika onlinespelen inte anpassar sina riktlinjer och skyddar barn mot de faror som finns på nätet. Våra barn och ungas nättillvaro pågår också på sociala medier och i diverse chattforum. Det gör dem sårbara för förövare.

Läs mer
Aktiv Skola
Grooming
Sveriges radio intervjuar representanter från Aktiv Skolas förtroendegrupp.

Hör vad två representanter från vår förtroendegrupp hade att säga i P1 Sveriges Radio i morse angående grooming och onlinespel.

Läs mer

Utbildningsmaterial om grooming

Nyhetsbrev