fbpx

Föreläsning: Föreläsning om sexuella övergrepp på internet

Föreläsningen Sexuella övergrepp på internet handlar om grooming* och om hur du som vuxen kan förebygga, informera och hjälpa. Den tar även upp exempel från riktiga rättsfall och besvarar frågor som ”vad säger lagen?” och ”vad gör jag om mitt barn blivit utsatt?”.

Föreläsningen är kostnadsfri och riktar sig till skolpersonal och föräldrar.

*Grooming är när vuxna, oftast under falsk identitet, tar kontakt med barn på internet eller på sociala medier i syfte att utnyttja dem sexuellt.

Anmäl dig till föreläsningen

Föreläsare: Ulrika Rogland

Ulrika Rogland

Ulrika arbetar huvudsakligen som målsägandebiträde och som ombud i vårdnadstvister. Ulrika har tidigare arbetat som domare och åklagare, och hon har stor erfarenhet av brott mot barn, relationsvåld, sexualbrott och hedersvåld. Hon har haft flera uppmärksammade mål, bland annat Alexandramålet som var Sveriges första stora groomingmål. Här ger Ulrika tips på hur du kan prata med dina barn om vad som händer på nätet.

Anmälan

Observera att föreläsningen endast är öppen för personer med anknytning till skolan.

Fyll i formuläret nedan för att anmäla dig/och dina kollegor till föreläsningen. Fält märkta med * är obligatoriska.

Den här föreläsningen är tyvärr inställd p.g.a sjukdom

Inställt

Den här föreläsningen är tyvärr inställd p.g.a sjukdom.

När

11 februari 2020, 13.30-14.30

Lägg till i kalender

Målgrupp

Skolpersonal

Plats

Björknäsgymnasiet, Boden

Material

Föreläsning om sexuella övergrepp på internet

Ett utbildningsmaterial om grooming anpassat för elever i årskurs 6, högstadiet och gymnasiet. Det här materialet vänder sig till dig som arbetar med barn och unga, och syftar till att ta upp det som vi behöver prata mer om:
Är en perfekt bild samma sak som ett perfekt liv?
Vilken spridning kan bilder och kränkande ord få?
Går antalet likes hand i hand med självkänslan?
Grooming Ladda ner material här
Go to Top