Gå till Aktiv Skolas hemsida »

Hej!

Det är jag som är Tryggve! Öppna luckan och kolla in vilken som är dagens rörelse, det är ju skönt att skaka loss lite, eller hur? När du är klar får du även tips på en kul lek!

Dagens lucka sponsras av:

Dagens rörelsefilm

Dagens Lek

Kurragömma med dunk

Utse vem som skall räkna. Den personen ställer sig vid ett träd/stolpe och räknar till 100 medan övriga deltagare springer och gömmer sig. När räknaren är klar så säger den högt och tydligt 100 så alla kan höra och börjar sökandet. När letaren ser någon som gömt sig rusar båda till trädet/stolpen och försöker slå handen mot den först. Hinner letaren först säger hen "Dunk för (namnet på personen) 1, 2, 3!". Då är personen ute ur leken. Hinner personen som gömt sig först säger den "Dunk för mig 1, 2, 3!" då har hen klarat sig. Den som blivit dunkad först av letaren blir ny letare nästa runda.

Veckans hälsotips

Mat

Att äta grönsaker, frukt och bär är jättebra för kroppen. Genom att tänka på att försöka äta så många olika färger som möjligt under en dag så får du massvis med nyttigheter som kroppen behöver!

Läs mer om att äta frukt och grönt på: Äter vi tillräckligt med frukt och grönt?

Så kan läxläsningen fungera bättre

Publicerad 10 februari 2023

Så kan läxläsningen fungera bättre

Skolforskningsinstitutet har tittat på läxor och hur lärare kan arbeta så att alla elever kan ha bra förutsättningar för att lära sig genom läxor. Sammanställningen visar att vikten av samarbete och information mellan skolan och hemmet, samt uppföljning efter genomförd läxa.

 

Här är några tips från rapporten:

• Inför läxan
– överväga syfte och val av läxa
– utforma läxan som fördjupning eller förberedelse
– fundera över om läxan engagerar
– tänka på hur läxan anpassas utifrån elevers behov.

• Under läxan
– samarbete mellan hemmet och skolan
– informera vårdnadshavare om läxstruktur
– vara medveten om elevers olika resurser i hemmet
– använda vårdnadshavare som resurs.

• Efter genomförd läxa
– använda läxan formativt för att utveckla undervisningen
– tidseffektivisera uppföljningen av läxan
– dra nytta av att elever lär av varandra
– vara medveten om antaganden och förväntningar.

 

Läs hela rapporten här.

 

Dela gärna detta innehåll i dina sociala kanaler